Jesteś tutaj:

Strona główna Szlak bojowy M. Langiewicza 1863 Biografia M. Langiewicza
Biografia Langiewicza
Generał Marian Langiewicz PDF Drukuj Email
Wpisał Administrator   
Poniedziałek, 28. Maj 2012 08:22

Marian Langiewicz urodził się 5 sierpnia 1827 w Krotoszynie. Był absolwentem gimnazjum w Trzemesznie. W 1860 roku wziął udział w wyprawie Garibaldiego na Sycylię, gdzie wykazał się odwagą i męstwem. Studiował we Wrocławiu, Pradze i Berlinie.  Był wykładowcą Polskiej Szkoły Wojskowej w Cuneo, gdzie stał się zajadłym przeciwnikiem Ludwika Mierosławskiego. Był związany z politycznym ugrupowaniem Białych. Przed wybuchem powstania z ramienia Komitetu Centralnego Narodowego sprowadzał do Polski karabiny z Niemiec i Belgii.

9 stycznia 1863 został mianowany pułkownikiem województwa sandomierskiego. Miał przeprowadzić koncentrację sił powstańczych w Górach Świętokrzyskich i na ich czele uderzyć na Warszawę. 22 stycznia jego zgrupowanie przypuściło trzy zwycięskie ataki na siły rosyjskie w Jedlni, Bodzentynie i w Szydłowcu (gdzie uczestniczył osobiście), rozpoczynając zwaną przez historyków Kampanię Langiewicza. W obozie w klasztorze w Wąchocku zgromadził 1400 ludzi, formując z nich oddziały jazdy, piechoty i służb. Założył tam kancelarię sztabową, ambulans, drukarnię i fabryczkę broni. Rosjanie rozpoczęli za nim pościg, uderzając w kilku miejscach jednocześnie. 11 lutego pobił Rosjan w bitwie pod Słupią, zdobywając 1000 karabinów i 8 dział. Jego siły stale rosły. W Małogoszczu Langiewicz połączył swoje siły z oddziałem idącym z Mazowsza. Miał ponad 2500 żołnierzy. Tam też wydał 24 lutego 1863 bitwę przeważającym liczebnie Rosjanom. Dzięki sprawnemu dowodzeniu wyrwał się z okrążenia prawie bez poważniejszych strat, tracąc 300 zabitych i 2 armaty. 11 marca 1863 roku ogłosił się dyktatorem powstania. Tydzień później po bitwach pod Chrobrzem i Grochowiskami, przeszedł do Galicji.
Aresztowany przez Austriaków, przez dwa lata był więziony w twierdzy Josephstadt, a następnie przebywał na emigracji w Anglii i Szwajcarii. Później przebywał i służył w armii tureckiejjako Langie Bey. Zmarł w Konstantynopolu 10 maja 1887 i pochowany został na cmentarzu Haidar Pasha wraz ze swoją żoną angielskiego pochodzenia Suzanne.

LAST_UPDATED2
 


Rajd szlakiem Langiewicza 2012

Tu opisujemy przebieg rajdu odbytego w czerwcu 2012 r. do miejscowości na Szlaku Langiewicza, spotkania z partnerami i zbieranie dokumentacji fotograficznej i filmowej.

150 rocznica - przygotowania

Tu zamieszczamy planowane imprezy i wydarzenia związane z obchodami 150 rocznicy Powstania Styczniowego